wtorek, 15 listopada 2016

Jak kupować buty narciarskie?Mimo, że jesień w pełni i mamy dopiero połowę listopada, część z nas nie może się już doczekać rozpoczęcia sezonu narciarskiego i szaleństw na stoku. Zanim jednak wybierzemy się na wymarzony urlop do jednego z popularnych kurortów narciarskich, warto zakupić niezbędny nam sprzęt.


Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku narciarza są buty narciarskie. Są one równie ważne jak same narty. O ile w przypadku nart możemy skorzystać z usług wypożyczalni, buty lepiej zawsze mieć własne. Przemawiają za tym nie tylko względy higieniczne ale także fakt, że but narciarski musi się dopasować. Współcześnie projektowane obuwie posiada specjalną, termoplastyczną wkładkę, która po jakimś czasie dostosowuje się do kształtu naszej stopy. Łatwo sobie wyobrazić jak wyglądają w środku buty z wypożyczalni, które użytkowane są przez osoby o różnej posturze i wadze. W tej sytuacji nie ma mowy o jakimkolwiek dopasowaniu.

Kupując własny sprzęt najlepiej nie spieszyć się z wyborem. Aby wkładki miały szansę się chociaż trochę dopasować należy mierzyć buty przez co najmniej 20-30 minut. Sklepy ze sprzętem narciarskim oferują szeroki wybór obuwia znanych marek. Dobrą opinią cieszą się buty narciarskie Fischer, Rossignol, Head, Salomon. Wybierając buty powinniśmy jednak kierować się nie tyle marką co tym, żeby były jak najlepiej dopasowane. Im lepiej buty narciarskie leżą na stopach, tym większa możliwość sterowania nartami, dlatego ważne żeby obuwie nie tylko nas nie uciskało, ale także nie było zbyt luźne.

Wybierając się do sklepu warto zabrać skarpetki techniczne i to na nie mierzyć buty. Aby sprawdzić, czy dobrze leżą, można ugiąć lekko nogi w stawie skokowym i wykonać kilka ruchów kolanami w różnych kierunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz