wtorek, 26 sierpnia 2014

Jak wybrać buty snowboardowe

Kupując buty snowboardowe, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Główne z nich to wiek, płeć oraz poziom posiadanych umiejętności. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj buta wewnętrznego i zewnętrznego oraz zastosowane technologie.Na rynku jest wielu cenionych producentów, znanych z dobrych butów do snowboardu. Buty snowboardowe Ride, K2 czy Salomon są znane większości wtajemniczonych. Które wybrać? To zależy od naszych potrzeb oraz umiejętności. Lepiej kierować się konkretnym modelem niż marką.

Źle dobrane buty będą przeszkadzać w nauce. Sprawi to, że będziesz robił wolniejsze postępy. Niewygoda i ból podczas jazdy mogą skutecznie zniechęcić do jazdy. Dlatego dopasowanie odpowiednich butów jest nawet ważniejsze niż wybór deski.

Buty snowboardowe dzielimy na miękkie oraz twarde. Każde z nich posiadają indywidualny stopień twardości, określany jako flexindex lub support. Informacja w opisie buta, że model ten ma flex 4/10  oznacza, iż w dziesięciostopniowej skali ma on twardość 4. Jest to więc but średnio miękki. Im większy flex, czyli im twardsze buty, tym większa możliwość panowania nad deską dzięki lepszemu jej czuciu.

Buty snowboardowe - rodzaje

Buty twarde przygotowane są jednak z myślą o bardziej zaawansowanych snowboardzistach. Konieczne są do nich specjalne wiązania i twarda deska. Obuwie miękkie nadaje się do freestyle'u i freeride'u. Są stosunkowo lekkie oraz umożliwiają swobodne manewrowanie deską.

Rozmiar

Nie ważne, czy wybierzemy twarde buty snowboardowe Ride, czy może miękkie Salomony, but musi być odpowiednio dobrany. Trzeba je dokładnie zmierzyć.But musi być idealnie dobrany na szerokość i długość. Nie należy kupować zbyt dużych butów, zbyt luźne będą przeszkadzać w manewrowaniu i sterowaniu deską. Weźmy pod uwagę, że wkładka zawsze trochę się wyrobi i rozejdzie. Dobieramy więc buty pasujące do naszej stopy w sam raz, lub nawet pół numeru mniejsze. Obuwie nie może tez jednak cisnąć.

Dobranie rozmiary buta nie jest prostą kwestią i musimy rozważyć ją indywidualnie. Przy wyborze butów skorzystajmy jednak z rad doświadczonych sprzedawców, szczególnie jeśli posiadamy mniejsze doświadczenie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz