środa, 12 sierpnia 2015

5 powodów, dla których warto jeździć na nartachKiedy za oknami letnie słońce, a do zimy daleko, spróbujmy dla ochłody trochę pomarzyć. Pomyślmy przez pięć minut - o pięciu powodach, dla których kochamy narty. Dlaczego chce Ci się wstawać rano, montować bagażnik i jechać w góry? Czemu płacisz za sprzęt, wyciągi, ubrania - wcale niemałe pieniądze?


Kiedy się nad tym przez chwilę zastanowić, sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Jeżdżę, bo lubię się ruszać, lubię sport - powie większość z Was. Owszem, jednak - chyba się ze mną zgodzicie - w nartach jest coś jeszcze. Co to takiego? Według mnie, w skrócie:

1. Niepowtarzalny klimat - na stoku czuje się "to coś" w powietrzu. Moment, kiedy wychodzisz pojeździć, sam lub z bliskimi i spotykasz innych, którzy lubią to samo co Ty. Kolejki do orczyków, wspólnie wypita ciepła herbata, słońce rozgrzewające skórę w zimowy dzień.

2. Piękne widoki - zima to najpiękniejsza pora roku. Tylko ignoranci nie dostrzegają jej uroku. Białe, zaśnieżone, górskie krajobrazy to chyba najpiękniejsze panoramy, jakie wyczarowała natura.

3. Świerze powietrze - górski klimat działa orzeźwiająco i ożywczo. Powietrze jest świeże i rześkie. Kiedy jeszcze intensywnie inhalujemy nim nasze płuca podczas ruchu - szybko zaczynamy czuć się lepiej.

4. Aktywność fizyczna - ruch to zdrowie, to oczywiste. To również czysta przyjemność. Po kilku godzinach spędzonych na stoku jesteś zmęczony, ale czujesz się szczęśliwy. To za sprawą endorfin, czyli hormonów szczęścia, wydzielających się podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Dodatkowo Twoje ciało staje się sprawniejsze, silniejsze i bardziej odprężone (gdy już pozbędziesz się ewentualnych zakwasów).

5. Wspaniała zabawa - jazda na nartach to niezwykła przyjemność. Gdy nabierasz prędkości, czujesz to wyraźnie.

To moje uzasadnienie. Dla każdego będzie ono pewnie nieco inne i do moich powodów każdy doda swoje własne. Co do najważniejszej kwestii każdy chyba się jednak zgodzi. Jazda na nartach ma w sobie coś, co czyni ja sportem wyjątkowym. Przed wybraniem się na narty warto również odwiedzić serwis narciarski i przygotować swój sprzęt do jazdy.

1 komentarz:

  1. Narty są super, ja jeżdżę drugi sezon i już złapałam bakcyla, teraz jestem na etapie wybierania miejscówki na ten rok, zdecydowaliśmy się wyjechać na święta i chyba wybiorę La Plagne. A Ty gdzie w tym roku będziesz?

    OdpowiedzUsuń